توانایی انجام روزانه ۱۵هزار تست کووید 19 در ۱۲۰ آزمایشگاه در کشور
نویسنده خبر : مدیر سایت    
تاریخ درج خبر : 1399/2/23
منبع : درون سازمانی

رییس انستیتو پاستور ایران عنوان کرد:
توانایی انجام روزانه ۱۵هزار تست کووید 19 در ۱۲۰ آزمایشگاه در کشور
رییس انستیتو پاستور ایران از اقدامات انجام شده برای رسیدن به واکسن کرونا و ساخت آن در کشور خبر داد: 

رییس انستیتو پاستور ایران عنوان کرد:
توانایی انجام روزانه ۱۵هزار تست کووید 19 در ۱۲۰ آزمایشگاه در کشور
رییس انستیتو پاستور ایران از اقدامات انجام شده برای رسیدن به واکسن کرونا و ساخت آن در کشور خبر داد و در عین حال گفت: اکنون بیش از ۱۲۰ آزمایشگاه کشور می‌توانند کارهای تشخیصی و مولکولی کووید-۱۹ را در حد ۱۵ هزار آزمایش در روز انجام دهند.

دکتر بیگلری دکتر علیرضا بیگلری,

 

 

به گزارش وبدا، دکتر علیرضا بیگلری در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: با توجه به اینکه در روزهای اول امکانات محدودی در کشور برای تشخیص کووید ۱۹ برقرار بود، اما امروز بعد از گذشت هفته‌ ها به این توانایی رسیدیم که کار تشخیص کووید ۱۹ را در تمام استان ‌های کشور انجام دهیم و از سه آزمایشگاه به بیش از ۱۲۰ آزمایشگاه رسیدیم که می ‌توانند کارهای تشخیصی و مولکولی کووید ۱۹ را در حد ۱۵ هزار آزمایش در روز انجام دهند.

 

وی افزود: فراموش نکنیم که همه این امکانات با تکیه بر دانش بومی و در اوج تحریم‌ های ناجوانمردانه ‌ای که در سطح بین ‌المللی بر علیه کشور حاکم بود، انجام شد. باید توجه کرد که تست ‌های تشخیصی کووید 19 به دو قسمت اساسی تقسیم می ‌شود؛ یکی تست‌ های مولکولی که تست‌ های بسیار سختی هستند، اما وجود ویروس را در بدن ثابت می‌ کنند و در کنار آن تست‌ های سرولوژی یا مبتنی بر آنتی ‌بادی هستند که اینها آثار وجود ویروس در بدن را بررسی می ‌کنند. یعنی وقتی فردی به ویروس مبتلا شد، ‌در بدن آن فرد آنتی ‌بادی ایجاد می‌ شود و تست‌ های سرولوژی میزان آنتی ‌بادی را می ‌سنجد و اعلام می ‌کنند که آیا فرد به ویروس گرفتار شده یا نه.

 

دکتر بیگلری ادامه داد: سازمان بهداشت جهانی و تمام کشورهای دنیا به این باور رسیدند که قطعی ‌ترین و بهترین راه تشخیص کرونا تست ‌های مولکولی است که از روزهای اول در انستیتو پاستور ایران و شبکه ملی تشخیص کووید ۱۹ این تست به عنوان تست اصلی انتخاب و با یک پروتکل خاص و واحد در کشور جاری شد و امروز بیش از ۱۲۰ آزمایشگاه ما می ‌توانند امکان ۱۵۰۰۰ تست روزانه را ایجاد کنند.

 

وی ادامه داد: بعد از اینکه این تست ‌ها را در بیمارستان ‌های کشور حاکم کردیم که تصمیم بسیار منطقی بود و منجر به کاهش مرگ و میر بیمارستانی ما می ‌شد، بعد از حصول اطمینان از پوشش بیمارستان ‌ها به سمتی رفتیم که تست را در اختیار بیمارانی قرار دهیم که علامت کمتری دارند یا بی‌علامت هستند.

 

وی افزود: بنابراین، افرادی که در سامانه غربالگری کشور، مورد غربالگری قرار گرفتند، تست ‌هایشان آغاز شد و خوشبختانه استان های پایلوت کار را برایمان راحت کرد و باعث شد بتوانیم با برنامه‌ ای منسجم نه‌ تنها آنهایی که علامت‌ دارند را بتوانیم تشخیص دهیم، بلکه به سراغ بستگان ‌شان و افرادی که در تماس با افراد مثبت بودند، رفتیم و توانستیم زنجیره انتقال را به راحتی کند کنیم. در اکثر استان‌ هایی که کار انجام شد، با توجه به اینکه نتیجه کار نشان می ‌داد که تعداد بستری‌ ها به ویژه بستری‌ های بدحال بسیار کم شده، نوید بسیار خوبی بود که سیستم ارجاع کشور به صورت یک شبکه ملی، ابزار قدرتمند تشخیصی را در اختیار دارد که می ‌تواند کمک زیادی به تشخیص کند.

 

تست‌های سرولوژی ارزش تشخیصی ندارند

 

رییس انستیتوپاستور ایران تصریح کرد: با توجه به اینکه کیت‌ های تست ‌های سرولوژی هم همزمان با تست‌های مولوکولی در کشور ایجاد شده، می ‌توانیم مطالعات سرولوژی را هم انجام دهیم تا بدانیم هر یک از جمعیت ‌مان در شهرهای مختلف، چقدر آلودگی یا تماس داشتند. باید توجه کرد که تست‌ های سرولوژی به هیچ‌ وجه ارزش تشخیصی ندارند، ‌فقط می ‌توانند برخورد فرد را با ویروس مشخص کنند. حال ممکن است، فردی تست آنتی ‌بادی‌اش مثبت نباشد، اما هنوز ویروس را پخش کند و منجر به آلودگی اطرافیانش شود.

 

کارنامه درخشان ایران در عرصه غربالگری ها

 

وی با بیان اینکه مردم به سیستم بهداشت و درمان کشور اطمینان کافی داشته باشند و بدانند که قطعی ‌ترین راه تشخیص کرونا، تست ‌های مولکولی است، گفت: با توجه به اینکه پیگیری ‌ها و غربالگری ‌ها در کشور به راحتی خط سیر انتقال را به ما نشان می ‌دهد و اینکه حدود ۲۰ درصد از افرادی را که به صورت سرپایی و آنهایی که در تماس بوده ‌اند، تست می ‌کنیم، مثبت بودند، امیدواریم طی دو تا سه ماه آینده به راحتی بتوانیم تصویر انتقال ویروس را در کشور داشته باشیم. فراموش نکنیم که با توجه به اینکه عملکرد کشورها نشان داده که غربالگری ‌ها در کشورهای مختلف با روش‌ های مختلف انجام شده، اما خوشبختانه باعث افتخار است که کشور ما کارنامه درخشانی تاکنون عرضه شده است.

 

بیش از ۱۰۰ گروه علمی در دنیا پیگیر ساخت واکسن کرونا

 

وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت تولید واکسن کووید ۱۹، گفت: شاید بیشترین بیماری که امروز بشر به واکسن آن احتیاج دارد، بیماری کووید ۱۹ است. کشورها و جوامع زیادی اقدامات‌شان را در این حوزه آغاز کردند و بیش از ۱۰۰ گروه در دنیا دارند کار می‌کنند که این واکسن را بسازند. در این زمینه باید به دو سوال بسیار مهم پاسخ دهیم؛ آیا اصلا از نظر علمی ممکن است که بتوانیم برای این بیماری واکسن بسازیم یا خیر؟. باید به این سوال پاسخ دهیم. زیرا هنوز نمی‌ دانیم که وقتی کسی به این بیماری مبتلا می‌ شود، آیا در بدنش آنتی ‌بادی شکل می ‌گیرد یا اصلا سیستم ایمنی بدن در برابر این ویروس، ایمنی و مقاومت پیدا می‌ کند؟ هنوز این مساله مورد سوال دنیاست که باید به آن جواب داده شود.

 

دکتر بیگلری در این خصوص ادامه داد: ما فرض را بر این می‌ گذاریم که سیستم ایمنی بدن در مقابل این ویروس پاسخگو می ‌شود و فرد را در تماس‌ های بعدی محافظت می‌ کند. در این صورت لازم است که واکسن ساخته شود و کار خواهد کرد، اما فرض کنید که یک گروه در کشور خاصی از این ۱۰۰ گروهی که در جهان دارند روی واکسن کار می ‌کنند، این واکسن را ساخت، مسلما یک کارخانه قادر به تامین هفت میلیارد واکسن برای هفت میلیارد جمعیت کره زمین نیست. بنابراین، مسلما ما یا هر کشور دیگری باید به فکر ساختن واکسن برای خودش هم باشد. حتی اگر در حال حاضر به تشخیص برگردیم، دیدید که قابلیت کشور ما در تشخیص از هیچ کشوری پایین‌ تر نبود و به راحتی توانستیم در اوج سختی‌ ها بهترین روش تشخیصی را در سراسر کشور پیاده کنیم و در اختیار سیستم سلامت قرار دهیم. مسلما در حوزه واکسن هم همین ‌طور است. دانشمندان و دانش فنی ما به هیچ وجه دانش‌شان کمتر از کشورهای دیگر نیست و ممکن است که ما به واکسن برسیم.

 

وی همچنین گفت: حال اگر بدبینانه نگاه کنیم و ما به واکسن نرسیم، بلکه کشور دومی به واکسن برسد، اگر بخواهیم آن تکنولوژی را انتقال دهیم و یا مهندسی معکوس انجام دهیم، ‌ باید دانش پایه را داشته باشیم. بنابراین، منطق حکم می ‌کند که ما به سمت ساخت واکسن پیش رویم و خوشبختانه در ایران این اقدام با جدیت شروع شده و در انستیتو پاستور ایران هم بر روی چندین محوری که احتمال دارد به واکسن برسیم، کار را شروع کرده ‌ایم. مسلما هر چقدر که پیش رویم، با توجه به نتیجه مطالعات ‌مان می‌توانیم از این شش محوری که بر روی آن‌ها کار می ‌کنیم، ‌ انتخاب کنیم که کدام محور امکان برنده شدن را دارد و اینجاست که می ‌توانیم به راحتی راه‌مان را پیدا کنیم. در آن زمان برای انتقال دانش و مهندسی معکوس دانش پایه را در اختیار داریم. ‌

 

برنامه وزارت بهداشت برای نمونه‌ گیری تست سرولوژی

 

وی در پاسخ به سوالی درخصوص وضعیت انجام تست‌ های سرولوژی در کشور نیز عنوان کرد: درباره تست‌ های سرولوژی با توجه به اینکه تقریبا از زمان فراخوانی که انستیتو پاستور برای این تست ‌ها داد، چندین شرکت آماده تولید شدند و یکی از آنها توانست به سطح تولید خوبی برسد. باید توجه کرد که تقریبا می ‌توان گفت که تست‌ های سرولوژی در کشور در پنج الی شش مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند، از جمله در استان‌ های گیلان، قم و مطالعات کوچک ‌تری در برخی استان‌ های دیگر انجام شده که نتایج آن به احتمال زیاد طی چند هفته آینده منتشر خواهد شد. اما خبر مهم این است که وزارت بهداشت تصمیم دارد که در قالب سیستم ارجاع و وقتی که افراد را تست می‌ کند، این مطالعات را به صورت پایلوت هم شروع کند؛ به طوری که افراد جدید که تست مولوکولی می‌شوند، برایشان تست سرولوژی هم انجام شود.

 

دکتر بیگلری خاطرنشان کرد: مسلما تست سرولوژی به تنهایی هیچ ارزشی ندارد، بلکه در کنار تست مولوکولی ارزش پیدا می‌ کند. برهمین اساس، برنامه وزارت بهداشت این است که در سیستم ارجاع کسانی که برای بررسی می‌ آیند و یا علامت دارند و باید تست مولکولی برایشان انجام شود، برای تست سرولوژی هم از آنها نمونه گرفته می ‌شود. همچنین، از افرادی که قبلا آزمایش شده‌ اند، تست ‌شان چه منفی و چه مثبت بوده است، حالا تست سرولوژی هم از آنها گرفته می ‌شود. این باعث می‌ شود که اطلاع به دست آوریم که چند درصد از افراد جامعه با این ویروس تماس داشتند، آلوده شدند، علامت داشتند، علامت نداشتند و یا علامت خفیف داشته‌ اند. به عبارتی در حال حاضر، تست سرولوژی برای مطالعات همه‌ گیرشناسی یا اپیدمیولوژی در جامعه به کار می‌ رود، نه به عنوان یک تست تشخیصی. البته از آنجایی که مطالعات‌ مان هنوز کامل نیست، با تکمیل فرآیندها نتایج آن منتشر می ‌شود.

 

برای اعلام نتایج پلاسمادرمانی، هنوز زود است

رییس انستیتو پاستور ایران درخصوص آخرین وضعیت پلاسما درمانی برای درمان کووید۱۹، گفت: وقتی که ما از ماهیت یک ویروس و همچنین نحوه بیماری ‌زایی آن اطلاع زیادی نداریم، ‌باید برگردیم و بررسی کنیم که چه عوامل و فاکتورهایی در خون افرادی که از بیماری نجات یافتند، وجود دارد که باعث بهبودی آنها شده است.

 

دکتر بیگلری تصریح کرد: یکی از تئوری‌ ها می ‌گوید اگر از افراد بهبودیافته، پلاسمای خون ‌شان را دریافت کنید، ممکن است در پلاسمای خون‌ شان عواملی باشد که به بهبودی دیگران کمک کند. این اقدام را در وزارت بهداشت، سازمان انتقال خون کشور آغاز کرد و با توجه به مشورت‌ هایی که داشتیم، می‌ توان گفت که برنامه بسیار خوبی را آغاز کرده‌ اند، اما برای اعلام نتایج این اقدام مسلما باید مدتی بگذرد. زیرا این مطالعات دو مرحله دارد؛ یکی پلاسماگیری و دیگری هم تزریق مجدد آنهاست. همکاران‌ مان در انتقال خون با جدیت و بر مبنای علمی و منطقی خوب در حال پیشبرد این کار هستند.

از   0   رای
0

  نظرات

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به پزشک کلاب می باشد