ویتنام با برخورد قاطعانه نسبت به رعایت قرنطینه و انسجام اجتماعی از پیامدهای تراژیک کرونا بدور ماند
نویسنده خبر : مدیر سایت    
تاریخ درج خبر : 1399/3/3
منبع : بی بی سی نیوز

وقتی اولین موارد ابتلا به کووید-۱۹ در اواخر ژانویه در این کشور گزارش شد خیلی سریع دست به عمل زد. دولت بلافاصله مرز کشور با چین را بست و دمای بدن کلیه مسافران ورودی به فرودگاه‌های اصلی کشور را زیر نظر گرفت.

ویتنام نه تنها با چین - محل شروع همه‌گیری - مرز زمینی مشترک دارد، بلکه جمعیتش هم ۹۷ میلیون نفر است. با این حال آمار مبتلایان به این بیماری تا روز ۲۱ ماه مه در تنها ۳۲۴ نفر بود و حتی یک مورد مرگ نیز گزارش نشد.
این کشور چطور توانست به چنین موفقیتی برسد؟
وقتی اولین موارد ابتلا به کووید-۱۹ در اواخر ژانویه در این کشور گزارش شد خیلی سریع دست به عمل زد. دولت بلافاصله مرز کشور با چین را بست و دمای بدن کلیه مسافران ورودی به فرودگاه‌های اصلی کشور را زیر نظر گرفت.
بعد از اینکه مشخص شد تقریبا همه موارد بیماری وارداتی بوده‌اند، دولت تصمیم گرفت که همه افرادی را که از خارج وارد کشور می‌شدند به مدت ۱۴روز قرنطینه کند.
دولت حتی از هتل‌ها هم به عنوان محلی برای قرنطینه افراد استفاده کرد، آن هم مجانی.
و سپس در آخر ماه مارس یک قدم دیگر نیز جلوتر رفت و ورود کلیه افراد خارجی را به کشور ممنوع کرد، از جمله ویتنامی‌تباران و اعضای خانواده‌هایشان که به ویزا احتیاج نداشتند.
ردگیری موثر افراد مبتلا به کووید-۱۹ استراتژی بعدی دولت بود.
سپس همه بیماران شناخته‌شده را قرنطینه کردند و هر کسی را که با آن‌ها تماس داشته بود یافتند و تست گرفتند.
ویتنام کشوری در حال توسعه است که منابع محدودی دارد، برای همین نمی‌توانست مانند آلمان و کره جنوبی به گرفتن تست در تعداد بالا روی بیاورد.
برای همین دولت تصمیم گرفت که از "روشی ارزان" استفاده کند که هدفش ردگیری موثر ویروس و قرنطینه مبتلایان بود.
دولت به کرونا اعلام جنگ کرد و پیام‌هایش یادآور جنگ ویتنام بود.
دولت در عین حال در سطح ملی دست به اطلاع‌رسانی زد و از پیام‌های ویدیویی خوش‌ساخت و پوسترهایی استفاده کرد که سبکشان یادآور پوسترهای جنگ ویتنام بود.
نوین ژوان فوک، نخست‌وزیر این کشور، از مردم خواست که از این جنگ طولانی با کرونا حمایت کنند
کارل تایر، استاد دانشگاه نیو ساوت ولز در استرالیا، به روزنامه فاینانشیال تایمز می‌گوید "بسیج عمومی بخشی از فرهنگ ویتنام است. نحوه اداره این کشور بالا به پایین است که برای واکنش به بلایای طبیعی مناسب است."
این تمهیدات همچنین اقتصاد ویتنام را نیز تحت تاثیر قرار داده است و خیلی از کسب‌وکارها تعطیل شده‌اند. خطوط هوایی ویتنام که شرکتی دولتی است صدها میلیون دلار به خاطر لغو پروازها در مسیرهای سودآوری چون ایالات متحده، اتحادیه اروپا و آسیای شرقی ضرر کرده است.
در هانوی و چند شهر بزرگ دیگر دستور خانه‌نشینی صادر شده بود، اما این دستورات حالا لغو شده است و خانه‌نشینی به چند محله و شهرک که جمعیتی در حدود ۴۵۰ هزار نفر دارند محدود می‌شود. نیروهای نظامی در این نقاط نگهبانی می‌دهند و کسی حق خروج ندارد.

"اراده سیاسی، سازمان‌دهی مناسب حکومتی و موافقت مردمی کافی بوده است تا این کشور از تاثیرات مصیبت‌بار ویروس کرونا قسر در برود."

BBC NEWS

از   0   رای
0

  نظرات

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به پزشک کلاب می باشد